Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 14.22km
  • Czas 00:48
  • VAVG 17.77km/h
  • VMAX 31.80km/h
  • Temperatura 23.0°C
  • Podjazdy 9m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (363)

Czwartek, 21 czerwca 2012 · dodano: 27.06.2012 | Komentarze 2

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Waryńskiego - Nowowiejska - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Pawińskiego - Pruszkowska - Sanocka - Trojdena - Żwirki i Wigury - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Waryńskiego - Skolimowska - Chocimska - Klonowa - Flory - Bagatela - Al. Ujazdowskie - al. Armii Ludowej - Czerwijowskiego - al. Wyzwolenia - pl. Zbawiciela - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - Piękna


Dzisiaj minimalnie nadłożyłem drogi.

Osiedle Rakowiec (1) © oelka

Kilka niepozornych bloków przy Wiślickiej i Pruszkowskiej jest często opisywanych w podręcznikach historii architektury.

Osiedle Rakowiec (2) © oelka

Są to najstarsze bloki Osiedla Rakowiec zbudowane przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową w latach 1931-36, według projektu Heleny i Szymona Syrkusów. Jest przykładem skrajnego funkcjonalizmu w architekturze, stąd też często opisywane jest w literaturze. Powstało sześć bloków. W każdym było 48 mieszkań o powierzchni od 32 do 35 metrów kwadratowych. Były to pierwsze bloki w Warszawie, które stały do ulicy bokiem, w myśl zasady "frontem do słońca, a nie do rynsztoku". Zbudowano dom społeczny z dostępną dla mieszkańców pralnią, suszarnią, gabinetami dla internisty i stomatologa, przedszkolem i salą widowiskową. Każdy z mieszkańców mógł uprawiać ogródek o powierzchni 1 ara, był też staw z rybami. Osiedle było ogrodzone siatką a furtki zamykano o 22.00. Na parterze bloku piątego znajdował się sklep, który działając niczym organizacja Non Profit był bezkonkurencyjny. Niestety po wojnie osiedle nie miało już takich luksusów. Nie ma już ogródków, ryby w stawie wyginęły od spuszczonych tam ścieków. Sklep po wojnie przejęło "Społem" i dorównał do innych sklepów.

Osiedle Rakowiec (3) © oelka

O pętli przy Wiślickiej i liniach autobusowych na Rakowcu pisałem w maju ubiegłego roku. Widoczna na zdjęciu linia 128 z przerwami jeździ przez Rakowiec od 1953 roku.

Komentarze
oelka
| 20:29 poniedziałek, 2 lipca 2012 | linkuj Tak to już bywa, że to co nie rzuca się w oczy bywa czasem całkiem interesujące :-)
Może dodam jeszcze przy okazji, że mało kto dzisiaj wie, że jednym z założycieli WSM był...
Bolesław Bierut. Ten sam Bolesław Bierut, który dwadzieścia dwa lata później zaprowadzał w Polsce komunizm z nadania Józefa Stalina.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa dajaj
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]