Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 17514 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 34.66km
  • Teren 1.12km
  • Czas 01:44
  • VAVG 20.00km/h
  • VMAX 37.70km/h
  • Temperatura 16.7°C
  • Podjazdy 33m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kronika z... Lipska

Czwartek, 2 października 2014 · dodano: 27.04.2015 | Komentarze 5

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Waryńskiego - Śniadeckich - Nowowiejska - al. Wyzwolenia - Sempołowskiej - al. Armii Ludowej - Al. Ujazdowskie - Agrykola - Szwoleżerów - 29 Listopada - Czerniakowska - Suligowskiego - Podchorążych - Czerska - Chełmska - Bobrowiecka - Beethovena - Witosa - Becka - Most Siekierkowski - Wał Miedzeszyński - Ligustrowa - Bronowska - Masłowiecka - Jeziorowa - Panoramy - Wał Miedzeszyński - Zawilców -- Heliotropów - Cyklamenów - Wał Miedzeszyński - Most Siekierkowski - Becka - Witosa - Beethovena - Sobieskiego - Belwederska - Spacerowa - Klonowa - Aleje Ujazdowskie - al. Armii Ludowej - Sempołowskiej - al. Wyzwolenia - pl. Zbawiciela - Nowowiejska - Waryńskiego - Pl. Konstytucji - Marszałkowska


Czytanie tytułów może być czasem rozczarowujące dla czytelnika. Nie byłem w Lipsku jako znanym niemieckim mieście, chociaż niewątpliwie chętnie bym to miasto odwiedził. Może kiedyś się uda. Kto wie?
Zatrzymałem się za to, koło "Lipska" stojącego sobie od lat koło czterdziestu przy Chełmskiej, w Warszawie na terenie Sielc i Wójtówki. Na początek przypomnę, że w najbliższym sąsiedztwie byłem lipcu 2013 roku. 22 lipca 2013 roku pisałem o Wytwórni Surowic i Szczepionek, położonej niemal na przeciwko miejsca ze zdjęcia. Chciałbym też wspomnieć wizytę w Parku Sieleckim z 18 sierpnia 2013 roku. Wspomniałem wówczas o pałacu, jaki powstał wraz z parkiem koło roku 1820. Fundatorem tego zespołu był nie kto inny jak wielki książe Konstanty. To on 29 listopada 1830 roku uszedł przed powstańcami z Belwederu w przebraniu kobiecym. Posiadłość na Sielcach została włączona do dóbr belwederskich i była administrowana przez zarząd Księstwa Łowickiego, należącego do Joanny Grudzińskiej, drugiej z kolei oficjalnej żony księcia Konstantego, po tym jak po blisko 20 latach udało się mu rozwieść z Julią Sachsen-Coburg-Saalfeld.

Tam gdzie powstawała Kronika Filmowa
Tam gdzie powstawała Kronika Filmowa © oelka

Teren folwarku związany z pałacem był stopniowo rozparcelowywany. W sąsiedztwie pałacu powstał koło roku Przytułek Maryjny, na terenie którego po zakończeniu II wojny światowej w 1949 roku umieszczono Wytwórnię Filmów Dokumentalnych. 
Każdy kto miał kiedyś okazję bywać w kinach przed rokiem 1994 ma szansę pamiętać ten moment gdy gaśnie światło, po czym słychać charakterystyczną muzykę napisaną przez Władysława Szpilmana i głos lektora (np. Andrzeja Łapickiego, którego w tej roli pamiętać nie mam szans, prędzej Jerzego Rosołowskiego, Marka Gajewskiego, czy Tadeusza Sznuka) zapowiadającego Polską Kronikę Filmową. Dzisiaj zamiast kroniki w kinach pojawiają się tylko reklamy.

Pozostaje jeszcze ten Lipsk...
Nie chodzi tu oczywiście o miasto w Niemczech, tylko o biurowiec. W NRD nabyto w latach 70.  XX wieku dokumentację zunifikowanego budynku biurowego rozplanowanego w oparciu o moduł mający rozmiary 6 metrów na 7,2 metra. Taki też jest rozstaw słupów w biurowcach zaliczanych do typu "Lipsk". Ich charakterystyczną cechą są dwie klatki schodowe umieszczone w modułach skrajnych, korytarzowy układ budynku. Konstrukcja budynku jest stalowa, ocieplona wełną mineralną i często obłożona też bardzo popularnym kiedyś w Niemczech Wschodnich, u nas w mniejszym stopniu azbestem, który miał chronić przed pożarem. Płyty z azbestu są dla wielu tych budynków droga do zburzenia, lub bardzo głębokiej modernizacji. Tak, jak to ma miejsce przy Domaniewskiej 36/38. Dzięki czemu można podejrzeć, jak jest zbudowany taki budynek:


I ten sam budynek od przodu, od strony Domaniewskiej:


Podobny do "Lipska" z Domaniewskiej jest biurowiec w Ursusie, na terenie wydzielonym z fabryki, przy placu Czerwca 1976:


Z podobną elewacją jest też jeden z dwóch "Lipsków" przy ulicy Borowskiego 2, na Pradze.


Modlińska 51, przy narożniku z Leszczynową:


Z tej rodziny biurowiec na przełomie lat 70. i 80. zbudowano również dla WFDiF przy Chełmskiej. Identyczną elewację posiada "Lipsk" namierzony w Krakowie, w grudniu 2009, przy alei 29 Listopada 130:


Jak widać, budynki te mają charakterystyczny wygląd i dwa rodzaje koloru: Albo brązowy, albo odcień niebieskiego. Posiadają dwie skrajnie położone klatki schodowe, a obok windy. Budynki tego rodzaju pojawiały się na blogu.
Tu chciałbym przypomnieć też inny budynek tego typu, jaki pojawił się we wpisie z 4 sierpnia 2012 roku, gdy pojechałem na Muranów, przy S. Dubois 9:


Stosunkowo blisko Chełmskiej można jeszcze znaleźć budynek typu "Lipsk" przy Czerniakowskiej 16. Wyglądem elewacji zbliżony jest do tego z Muranowa.


Budynki często związane były z przemysłem. W zagłębiu przemysłowym Żoliborza przy Przasnyska 6A, obecnie "Lipsk" widoczny na zdjęciu już nie istnieje. Został rozebrany koło 2011 roku. Pozostał tylko drugi z biurowców, schowany za drzewami w lewej części zdjęcia. Zdjęcie pochodzi z 3 kwietnia 2010 roku.


Poza tymi, które tu pokazałem, mogę wspomnieć jeszcze nieco zmodernizowany "Lipsk" przy ulicy 1 Sierpnia. Pisałem o nim 13 czerwca 2011 roku.
W większości miast w Polsce można znaleźć biurowce tego typu. Oprócz nich z Niemiec Wschodnich sprowadzono też budynki zaplecza dla budów typu "Berlin". Również i te budynki posiadały spore ilości azbestu. Część z nich adaptowano na hotele lub mieszkania socjalne. O nich napiszę przy innej okazji.





Komentarze
benasek
| 09:53 niedziela, 24 maja 2015 | linkuj W Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie) jest podobny szpital powiatowy. Tylko kolor inny, ciemnoniebieski.
angelino
| 08:09 sobota, 9 maja 2015 | linkuj W Katowicach też takie mamy.
oelka
| 14:22 czwartek, 7 maja 2015 | linkuj Oczywiście macie rację. Kolejny jest przy Obrzeżnej 7.
W tamtym rejonie zagłębiem "Lipsków" był też kiedyś teren Uniwersytetu Warszawskiego przy Smyczkowej i Szturmowej.

Na Grochowie stały przy alei Stanów Zjednoczonych pomiędzy Kinową i Grenadierów. Nieco przebudowany "Lipsk" stoi też na Woli na terenie szpitala przy narożniku Brylowskiej i Szarych Szeregów.

Nie da się zebrać w jednym wpisie wszystkich budynków tego typu, jakie powstały w Warszawie. Na pewno będę jeszcze wyłapywał kolejne przy różnych okazjach.
tabcio
| 08:55 wtorek, 5 maja 2015 | linkuj Właśnie chciałem wspomnieć o Marynarskiej 10, wciąż istniejącej, a wyróżniającej się na tle innych biurowców wiekiem i urodą, oraz o niestniejącym "Lipsku" na Improwizacji 7.
teich
| 06:55 wtorek, 28 kwietnia 2015 | linkuj Chyba również "Lipsk" jest na Marynarskiej na wprost wylotu Wynalazek. To dawna siedziba WPBO "Dźwigar". Piaseczyński hotel Da Silva powstał również na szkielecie dawnego Lipska należącego do Zelosu.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa stawi
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]