Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 21.21km
  • Czas 01:14
  • VAVG 17.20km/h
  • VMAX 33.30km/h
  • Temperatura 20.0°C
  • Podjazdy 3m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (189)

Poniedziałek, 13 czerwca 2011 · dodano: 13.06.2011 | Komentarze 2

Wilcza - Emilii Plater - Noakowskiego - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Pawińskiego - Siemieńskiego - Skorochód-Majewskiego - Korotyńskiego - Sierpińskiego - Racławicka - Sąchocka - Gorlicka - Mołdawska - 1 Sierpnia - Sulmierzycka - al. Dwudziestolatków - Radarowa - Lechicka - Strubiczów - al. Dwudziestolatków - Radarowa - 1 Sierpnia - al. Krakowska - Grójecka - Harfowa - Włodarzewska - Aleje Jerozolimskie - Kopińska - Szczęśliwicka - Barska - pl. Narutowicza - Filtrowa - Krzywickiego - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - PięknaKiedy niedawno rozpisywałem się o Rakowcu usłyszałem, a może raczej przeczytałem, że skoro dotarłem w to miejsce, to teraz mój interlokutor czeka na zdjęcie swojej ulicy i swojego balkonu. Skoro tak, to proszę bardzo, choć z trafieniem w konkretny balkon to może nie być tak łatwo...
Zresztą z opisywanym dziś miejscem mam do odpracowania swoje fotograficzne zaległości, więc chętnie się wybrałem za tory kolejowe linii radomskiej.

Jadwisin w pierwszym rzędzie skojarzy się zapewne z miejscowością nad Zalewem Zegrzyńskim. Ale Jadwisin to również osiedle w Warszawie, w rejonie otoczonym ulicami al. Krakowską, 1 Sierpnia, Sulmierzycką i Lechicką.
Zanim jednak zajmę się samym osiedlem to warto spojrzeć się na starszą zabudowę. Sporą ciekawostką jest gospodarstwo przy 1 Sierpnia 11. Szczególnie obecnie, gdy okolica coraz bardziej się zabudowuje, a w środku pozostała całkiem spora enklawa z czasów, gdy wokół były pola uprawne.

Gospodarstwo przy 1 Sierpnia (1) © oelka

Gospodarstwo przy 1 Sierpnia 11 © oelka

Niewiele dalej, pod numerem 19 można zobaczyć niezamieszkały i spalony budynek, również pamiętający czasy II Rzeczypospolitej. Za to w tle ma biurowiec ZUS, którym jest prefabrykowany biurowiec typu "Lipsk", pamiątka z czasów Gierka. Budynki powoli znikają z polskiego krajobrazu za sprawą ocieplenia ich rakotwórczym azbestem, jednak ciągle można je zobaczyć w różnych miejscach. Rodowód ich wywodzi się z dawnego NRD, stąd też ich nazwa. Występowały w dwóch czy trzech wariantach zabudowy, różniąc się między innymi oknami w elewacji. Ten akurat przy 1 Sierpnia należy do ZUSu i został nieco przebudowany kilka lat temu.

Stare i nowsze na 1 Sierpnia © oelka

A teraz pora zająć się osiedlem Jadwisin. Zbudowane zostało w latach 60. według projektu Barbary Brukalskiej. Pierwotnie nazywało się Okęcie-Pola. Jednak szybko otrzymało nową nazwę. Wysokie bloki od strony Alei Krakowskiej i torów linii radomskiej, a za nimi niższe. Są to typowe bloki z czasów rządów Gomułki z ciasnymi mieszkaniami. Charakterystyczną cechą niskich bloków są klatki schodowe oświetlone tylko świetlikiem zbudowanym na dachu.
Osią osiedla jest ulica o szumnej nazwie Aleja Dwudziestolatków, co zapewne miało być nawiązaniem do dwudziestu lat istnienia PRL w 1964 roku.

Aleja Dwudziestolatków © oelka

Na osiedlu nie brakuje zieleni. Robinie (grochodrzew - Robinia pseudoacacia L.) często błędnie nazywane akacjami, rosnące przy zbiegu 1 Sierpnia i Radarowej są chyba jednymi z bardziej dorodnych w Warszawie.

Dorodne grochodrzewy © oelka

Ciekawe jak wiele osób jest wie, że te drzewa są bliskimi krewnymi fasoli, grochu, koniczyny, czy lukrecji. Ta ostatnia zresztą jest poza farmacją (gdzie stosowana jest od czasów starożytnych) wykorzystywana również w browarnictwie do produkcji pewnego bardzo znanego zagranicznego piwa, które jednak oficjalnie piwem nie jest nazywane.
A i sam grochodrzew również jest rośliną leczniczą, za sprawą kwiatów. Jest również chwastem trudnym do wyplenienia. Robinia tę swoją nazwę zawdzięcza niejakiemu Jean'owi Robin'owi, który sprowadził ją do Europy w 1601 roku. Kiedyś dość chętnie sadzono je wzdłuż ulic.
A tymczasem powrót za tory kolejowe. Tu również były kiedyś tereny rolnicze. Dziś wśród wielkich bloków może świadczyć o tym sympatyczny dom przy Harfowej 4.


Ciekawie kiedyś wyglądał ten teren z górki w Parku Szczęśliwickim. Niemal dokładnie 19 lat temu w czerwcu 1992 roku fotografowałem widok z owego wzniesienia. Również i ten w stronę ulic Harfowej, Włodarzewskiej, oraz osiedla Jadwisin. Dziś część krajobrazu zasłaniają wielkie bloki i biurowiec centrali NFZtu przy Grójeckiej 186.
Górka Szczęśliwicka lat temu 19. © oelka

Można jeszcze odnotować stary słup telefoniczny przy Kopińskiej. Ten posiada żerdzie strunobetonowe, ale nie można też odnaleźć słupy drewniane. I to nawet w centrum miasta, nie tylko na przedmieściach.

Pamiątka telekomunikacyjna © oelkaPowrót był przez otwarty dla ruchu plac Politechniki, choć ciągle jest to plac budowy. Pewien pan wjechał we Lwowską pod prąd z Koszykowej, ponieważ nie zauważył, że już nie jest dwukierunkowa. Jak się jeździ na pamięć, to tak to wygląda.

Komentarze
oelka
| 19:45 poniedziałek, 20 czerwca 2011 | linkuj Nawet trzy razy... co wynika z opisu trasy :-)
Ywona | 19:23 wtorek, 14 czerwca 2011 | linkuj Brawo, wreszcie wjechałeś na moje włości :) byleś 2 razy pod moim blokiem raz jako Dwudziestolatków a raz robiąc fotkę grochodrzewom :)
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa iataz
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]