Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 13.62km
  • Czas 00:50
  • VAVG 16.34km/h
  • VMAX 33.30km/h
  • Temperatura 23.0°C
  • Podjazdy 5m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (199)

Środa, 29 czerwca 2011 · dodano: 01.07.2011 | Komentarze 0

Wilcza - Emilii Plater - Noakowskiego - pl. Politechniki - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Trojdena - Żwirki i Wigury - Pole Mokotowskie - Batorego - Waryńskiego - Skolimowska - Chocimska - Klonowa - Bagatela - al. Ujazdowskie - al. Armii Ludowej - Jazdów - Piękna - Koszykowa - Lwowska - PięknaWydawałoby się, że żeby mieszkaniec Śródmieścia zobaczył wieś musi zrobić dobrych kilka kilometrów. A tymczasem nie koniecznie. Wystarczy Pole Mokotowskie, które zresztą wbrew nazwie jest częściowo w Śródmieściu, a częściowo na Ochocie. I wystarczy np. ulica Leszowa, biegnąca sobie tuż przy Bibliotece Narodowej.

Ulica Leszowa © oelka

Obecnie jest nawet pokryta asfaltem. Od wielu lat jest to dojazd do bazy MPO, która ma się z Pola Mokotowskiego wyprowadzić, o ile mieszkańcy Włoch zaakceptują MPO przy ulicy Instalatorów. Na razie protestują, więc wyprowadzka czeka.
Ale na zdjęciu widać też po lewej stronie fragment drewnianego budynku, to jeden z nielicznych już zachowanych tzw. "domków fińskich". Był to dar ZSRR dla Warszawy w 1945 roku.
W ten sposób powstały trzy takie osiedla, co ciekawe wszystkie w pobliżu nieistniejącej wówczas Trasy Łazienkowskiej: na Polu Mokotowskim przy ulicach Leszowej, Fińskiej i Czubatki. Tu w jednym z domków miał mieszkać Ryszard Kapuściński, co zresztą było podstawą do zbudowania na Polu Mokotowskim poświęconej mu trasy spacerowej. Jej początków można szukać na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i Wawelskiej (Trasy Łazienkowskiej), lub z drugiej strony przy skrzyżowaniu Żwirki i Wigury z Banacha.
Drugie na brzegu skarpy na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego, przy ulicy Jazdów, na tyłach Parku Ujazdowskiego i Sejmu. A trzecie na dole koło Łazienek przy Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Można ich sobie poszukać na planie Warszawy z czasów, gdy jeszcze istniały, czyli z 1974 roku.
Na Polu Mokotowskim ostały się dwa domki, przy Szwoleżerów żaden. Natomiast w miarę ocalało osiedle przy ulicy Jazdów, gdzie pozostała większość domków, oraz dwa na zapleczu Sejmu. Te przy ulicy Jazdów, są w niezłym stanie, zamieszkałe, choć niektóre zostały zniekształcone przebudowami.
A tu dwa stosunkowo w oryginalnym stanie:

Domki fińskie © oelka

Ulica Jazdów, to również teren szpitala Ujazdowskiego, historycznie mocno związanego z Zamkiem Ujazdowskim. W XIX wieku szpital zajmował teren od Pięknej po Agrykolę. Zdjęcie z serii "Lezten Blick" z wiosny 1944 roku pokazuje z lotu ptaka pokazuje zamek i jego najbliższe otoczenie. Poza Zamkiem Ujazdowskim w w skład wchodziły liczne pawilony, z których do dziś przetrwało sześć. Trzy w pobliżu zamku, a kolejne trzy przy ulicy Jazdów. Tak jak ten przy Jazdów 5, który powstał w latach 1894-96.

Szpital Ujazdowski © oelka

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa jacys
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]