Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 15.17km
  • Czas 00:53
  • VAVG 17.17km/h
  • VMAX 37.60km/h
  • Temperatura 20.0°C
  • Podjazdy 3m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (200)

Czwartek, 30 czerwca 2011 · dodano: 02.07.2011 | Komentarze 0

Wilcza - Emilii Plater - Noakowskiego - pl. Politechniki - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Trojdena - Żwirki i Wigury - Racławicka - Płatowcowa - Miłobędzka - Gimnastyczna - Wołoska - św. Andrzeja Boboli - Wołoska - Rakowiecka - Kazimierzowska - Narbutta - Wiśniowa - Batorego - al. Niepodległości - al. Armii Ludowej - Podoskich - Polna - Pl. Politechniki - Lwowska - PięknaI tak oto jest okrągła liczba odnotowanych na bikestats, dojazdów do pracy. Równe dwieście. A to przypomina o upływie czasu, o którym przypominają nam zegary i zegarki. Jeden z nich można znaleźć na ulicy Jaworzyńskiej. Co widać na zdjęciu, na dawnym budynku szkolnym, jeśli wykorzystać minimum spostrzegawczości.

Droga do zegara © oelka

Sama ulica Jaworzyńska od strony Polnej została wytyczona w 1912 roku, jako ślepy zaułek. A do Mokotowskiej po 1928 roku podczas parcelacji terenów dawnej fabryki wyrobów żelaznych "Władysław Gostyński i S-ka" produkujących szeroki asortyment wyrobów od metalowych łóżek po wagony tramwajowe i kolejowe (głównie dla kolei wąskotorowych). To tu przy Jaworzyńskiej, w oficynie kamienicy Kondrackiego zaadresowanej do Polnej 40, mieszkała Maria Dąbrowska. O jej opowiadaniu związanym z widokiem z okien tego mieszkania „Tu zaszła zmiana w scenach mojego widzenia" wspominałem już w kwietniu.
W 1967 roku Jaworzyńska została przecięta ulicą Waryńskiego, która stała się drugim kierunkiem ruchu, dla Marszałkowskiej między placami Unii Lubelskiej i Konstytucji. A po zbudowaniu stacji metra Politechnika, część od Polnej jest również dojazdem do podziemnego garażu mieszczącego się nad stacją, pod jezdnią Waryńskiego.
Jaworzyńska grała też w filmie. Zdjęcia z Jaworzyńskiej z 1967, wykonane podczas rozbiórki budynku przy Jaworzyńskiej 10, roku pojawiają się w 5 odcinku "Stawki większej niż życie" (ujęcia z Jaworzyńskiej w czasie od 2,25 do 2,52). Po prawej stronie widoczny jest fragment kamienicy urzędników Banku Gospodarstwa Krajowego, zbudowanej w latach 20. XX wieku według projektu Mariana Kontkiewicza. Po lewej stronie widoczny jest nieco starszy budynek przy Polnej 46 o wyglądzie typowym dla wczesnego modernizmu. W głębi pomiędzy nimi widoczny jest gmach szkoły handlowej przy Polnej 46A, założonej przez Aleksandra Rontalera. Szkoła powstała w 1898 roku. Od 1916 roku funkcjonowała jako gimnazjum realne. Założyciel szkoły zmarł w 1917 roku. W 1936 na froncie gmachu szkolnego umieszczono tablicę poświęconą jego pamięci. Szkoła działała do wybuchu II wojny światowej. Na Polną sprowadziła się przed wybuchem I wojny światowej. Po wojnie do 1961 roku w budynku tym mieściło się IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, które z Polnej przeniosło się do nowego gmachu przy Emilii Plater 29. Później umieszczono tu instytucje zajmujące się kształceniem nauczycieli.

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa afree
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]