Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 17514 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 58.30km
  • Teren 7.00km
  • Czas 02:57
  • VAVG 19.76km/h
  • VMAX 36.70km/h
  • Temperatura 22.0°C
  • Podjazdy 25m
  • Sprzęt Trek 800 Sport
  • Aktywność Jazda na rowerze

Z Traxxem do Miedzeszyna

Niedziela, 28 sierpnia 2011 · dodano: 29.08.2011 | Komentarze 4

Piękna - Koszykowa - Piękna - Górnośląska - Myśliwiecka - Rozbrat - ks. Stanka - Wilanowska - Wioślarska - Wybrzeże Kościuszkowskie - Most Świętokrzyski - Wybrzeże Szczecińskie - /brzeg Wisły/ - Wał Miedzeszyński - Fieldorfa - Bora-Komorowskiego - Trasa Siekierkowska - Ostrobramska - Płowiecka - Świecka - Naddnieprzańska - Sępia - Hermanowska - Widoczna - Rubinowa - Błękitna - Wierchów - Antenowa - Mielecka - Paczkowska - Pomiechowska - Piechurów - Mrówcza - Zwoleńska - Żegańska - Pożaryskiego - Trakt Napoleoński - Jontka - Izbicka - Radłowa - Truskolaska - Sarny - Wolna - Lokalna - Zabawna - Filmowa - Walcownicza - Młoda - Derkaczy - Prasowa - Mozaikowa - Brodnicka - Tawułkowa - Zasadowa - Borowiecka - Trakt Lubelski - Śnieguliczki - Wał Miedzeszyński - Zawilców -- Heliotropów - Cyklamenów - Wał Miedzeszyński - Most Siekierkowski - Becka - Witosa - Idzikowskiego - Zawrat - Puławska - Naruszewicza - Krasickiego - Kazimierzowska - Narbutta - Wiśniowa - Batorego - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Batorego - Boya - Bagatela - Al. Ujazdowskie - al. Armii Ludowej - Czerwijowskiego - al. Wyzwolenia - pl. Zbawiciela - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - Piękna



Tak się złożyło, że wyjeżdżałem dziś dopiero w porze poobiedniej. Z jednej strony wyjeżdżając wcześniej można więcej przejechać. Ale późny wyjazd też miewa swoje zalety. Pierwszą z nich była możliwość dotarcia w miejsce gdzie już fotografowałem kolej, czyli tym razem nad Wisłe. A obiekt do zdjęcia to skład Kolei Mazowieckich odjeżdżający z Warszawy Wschodniej o 15.48 jako pociąg 12245 do Radomia. Prowadzony jednym z najnowszych nabytków KMów - lokomotywą typu TRAXX P160 DC

Traxx jedzie do Radomia © oelka

W Radomiu przenocuje i jutro rano wróci do Warszawy jako KM 21228, wyjeżdżając z Radomia o 5.17, co oznacza że do Warszawy Centralnej dojechać ma na 7.24 i będzie wracał jako zespół pchany przez lokomotywę.

Na Gocławiu, na skrzyżowaniu Bora-Komorowskiego i Fieldorfa niespodziewanie objawił się jako nauka jazdy Irisbus Citelis 18M CNG z MZK Słupsk.

Gocław w Słupsku czy Słupsk w Warszawie © oelka

Podejrzewam, że jest to wypożyczenie i szykuje się prezentacja autobusu zasilanego gazem. Ze względu na miejsce podejrzewam MZA i zajezdnię "Ostrobramska". Ale może się mylę? Może być przecież i u któregoś z pozostałych przewoźników mających umowy z ZTMem.
A tymczasem jeszcze inny środek transportu szumnie nazwany "tramwajem wodnym". Z tramwajami ma tyle wspólnego, że przez dłuższy czas organizatorem rejsów ze strony miasta były... Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj płynie po Wiśle © oelka

Ale żeby nie spłoszyć tych, których transport publiczny nie interesuje teraz inna tematyka.
Przy Wale Miedzeszyńskim, u jego zbiegu z Wałem Gocławskim w 1916 zbudowano skromny pomnik, pamiątkę ofiar przegranej bitwy ze Szwedami w 1656 roku. Gdy kilka lat temu poszerzano Wał Miedzeszyński pomnik został przeniesiony w obecne miejsce. W bitwie tej zginął atakując króla szwedzkiego Karola Gustawa Jakub Kowalewski, pierwowzór Rocha Kowalskiego znanego z Potopu Henryka Sienkiewicza.

Pomnik Bitwy ze Szwedami © oelka

Powojenne plany Warszawy do 1974 roku włącznie nie odnotowują tego pomnika. Natomiast jest zaznaczony nieistniejący obecnie Wał Gocławski. Dla odmiany plan z lat 1978/79, już nie pokazuje Wału Gocławskiego, który został zlikwidowany podczas budowy osiedla na Gocławiu od 1977 roku, ale za to informuje o pomniku.

Gocław jest obecnie jednym z osiedli mieszkaniowych. Do 1976 roku było to lotnisko Aeroklubu Warszawskiego. W 1934 roku kiedy zdecydowano się na likwidację lotniska na Polu Mokotowskim zaplanowano budowę trzech lotnisk: wojskowego na Okęciu, sportowego na Bielanach i komunikacyjnego na Gocławiu. Do wybuchu wojny wytyczono pole wzlotów. Natomiast po 1945 roku wniesiono obecnie istniejące hangary i oddano w użytkowanie Aeroklubowi, który z Gocławia przeniósł się do Babic (Bemowo). Do 1977 roku, zanim zaczęły powstawać pierwsze bloki na osiedla Orlik okolice obecnego osiedla były cichymi łąkami. Słychać było tylko ptaki i przelatujące samoloty. W 1979 roku do bloków na Orliku zaczęli sprowadzać się mieszkańcy i zaczęła się zupełnie inna epoka widoczna na planie Warszawy z lat 1980/81.



Jedyną pamiątką po lotnisku są do dzisiaj zabudowania hangarów.

Lotnisko Gocław © oelka

Wody nam w tym roku nie brakuje. Tu kanał i zalana łąka koło przepustu przy Borowieckiej na pograniczu Radości.

Pełno wody © oelka

Gdy wracałem, trafiłem na skrzyżowaniu Agrykoli i Alej Ujazdowskich na matronę prowadzącą samochód, która jadąc Agrykolą zajechała mi drogę. Chyba postanowiła za wszelką cenę udowodnić przypisywane Ćwierczakiewiczowej powiedzenie, że kobieta powinna być tłusta jak gęś i głupia jak gęś. Zamiast zjechać szybko do wylotu w Aleje Ujazdowskich, stanęła dokładnie na środku przejazdu dla rowerów, a jednocześnie po lewej stronie dwukierunkowej w tym miejscu ulicy. Chyba próbowała uruchomić zwoje mózgowe, ale jakoś kiepsko jej szło... Jak się prowadzi pojazd czy to rower, czy samochód, czy nawet czołg trzeba się szybko decydować co robić.





Komentarze
oelka
| 15:35 piątek, 2 września 2011 | linkuj Berliet Dzięki za info. Na moim zdjęciu tego nie widać, ale jeździł z "elką" za przednią szybą.
Berliet | 23:38 czwartek, 1 września 2011 | linkuj Nie wiem, jaką funkcję ów Citelis pełni w Warszawie. Nie wykonuje jednak żadnych kursów na zlecenie ZTM, nie stacjonuje ani na terenie MZA, ani też Mobilisu, ITS-u czy PKS Grodzisk. "Nocuje" na klepisku u zbiegu ul. Ostrobramskiej z ul. Rodziewiczówny, razem z pojazdami nauki jazdy. Terenu zajezdni MZA R-10 (R-3) "Ostrobramska" nie odwiedza...
oelka
| 20:59 wtorek, 30 sierpnia 2011 | linkuj Nie to nie jest to samo. Raz, bo lokomotywa w obie strony jedzie tak samo. A dwa, że na końcu składu piętrowych Bombardierów jest wagon z kabiną sterowniczą, więc maszynista prowadzi pociąg zawsze z tej kabiny która jest na czole składu.
Hipek
| 08:24 poniedziałek, 29 sierpnia 2011 | linkuj Nie znam się na kolejnictwie. Jak to skład pchany przez lokomotywę? To nie jest jak trochę jak jazda na wstecznym?
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa emchl
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]