Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 12.63km
  • Czas 00:49
  • VAVG 15.47km/h
  • VMAX 28.90km/h
  • Temperatura 3.0°C
  • Podjazdy 7m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (301)

Wtorek, 6 grudnia 2011 · dodano: 07.12.2011 | Komentarze 2

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Waryńskiego - Nowowiejska - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Trojdena - Żwirki i Wigury - Pole Mokotowskie - Batorego - Waryńskiego - Skolimowska - Chocimska - Klonowa - Flory - Bagatela - al. Ujazdowskie - al. Armii Ludowej - Czerwijowskiego - al. Wyzwolenia - pl. Zbawiciela - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - Piękna


Na mojej codziennej trasie leży skrzyżowanie ulic Żwirki i Wigury, oraz Banacha.
Stefan Banach był wybitnym matematykiem. Jednak nie o Przestrzeni Banacha, lub analizie funkcjonalnej będziemy snuć rozważania. Ciekawostką jest, że matematycy w Warszawie mają swoje siedziby albo tuż obok, albo bezpośrednio przy ulicy poświęconej komuś związanemu z tą dziedziną nauki. Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, jest co prawda z wejściem od Pasteura, ale jest to budynek narożny z Banacha. A z kolei Instytut Matematyczny PAN ma swoją siedzibę przy ulicy Śniadeckich 8. O tej ulicy pisałem w listopadzie. Można tylko dodać, że jeden z braci Śniadeckich, Jan, parał się matematyką.
Po prawdzie biolodzy też nie mogą narzekać: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN jest umiejscowiony przy ulicy Pasteura. Jednak profil instytutu zajmującego się głównie neurobiologią nie do końca pokrywa się z działalnością patrona ulicy, ponieważ Louis Pasteur był naukowo związany z mikrobiologią i chemią. A to powinno cieszyć chemików z Wydziału Chemii UW, który również mieści się przy tej ulicy.
Ulica Banacha, kiedyś była częścią innej znanej warszawskiej ulicy - ulicy Opaczewskiej, co uwidocznione jest jeszcze na planie z 1947 roku. Kiedyś planowano przedłużenie jej przez Pole Mokotowskie do ulicy Batorego, ale obecnie nikt o tym nie wspomina. Bo kto w dzisiejszych czasach będzie budował szeroką ulicę w parku?

Banacha nocą © oelka

Na zdjęciu po prawej widać kilka świateł w budynku UW mieszczącym kilka wydziałów uniwersyteckich: geologię, część pracowni wydziału fizyki, pracownie doświadczalne ICM UW, a dalej w głębi widać po prawej światła z okien budynku MIM UW, a po lewej można zobaczyć cień wydziału Farmacji WUM.





Komentarze
oelka
| 23:03 środa, 7 grudnia 2011 | linkuj Nauka jest mało medialna i dlatego mało kto pamięta o uczonych. Może teraz trochę rozreklamowano Skłodowską przy okazji jej rocznicy. I w efekcie tego braku medialności, to wracając do matematyki o ile takie fraktale swoim wyglądem fascynują wielu, to zapewne już mało kto łączy osobę ich "ojca" Benoît Mandelbrota z Polską, bo ten zmarły rok temu naukowiec urodził się w Warszawie.
A jeszcze mniej osób wie zapewne, że jeden z większych sukcesów w nauce i biznesie odniósł polski biochemik Piotr Chomczyński patentując w USA swojego pomysłu odczynnik do izolacji RNA.
Rower gdy nie jedzie się po ruchliwej drodze jest świetnym miejscem do różnych przemyśleń i nowych pomysłów. Wpisy na BS są odbiciem części z nich. Może nie aż tak jak niejaki Archimedes, ale parę pomysłów jakie przyszły mi do głowy podczas jazdy rowerem przydało się mi w pracy :-)
angelino
| 17:05 środa, 7 grudnia 2011 | linkuj mało kto pamięta o wielkich polskich matematykach, logikach, szkole lwowsko-warszawskiej, definicji prawdy Tarskiego, gęsi z Szkockiej ... fajnie, że przy okazji wspomniałeś o Banachu, BS to jednak niezwykłe miejsce, a rowerkowanie pobudza do ciekawych skojarzeń!
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa piask
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]