Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 11.15km
  • Czas 00:40
  • VAVG 16.73km/h
  • VMAX 30.20km/h
  • Temperatura 21.0°C
  • Podjazdy 9m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (350)

Środa, 30 maja 2012 · dodano: 06.06.2012 | Komentarze 0

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Śniadeckich - pl. Politechniki - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Trojdena - Żwirki i Wigury - Pole Mokotowskie - Rokitnicka - Ondraszka - Wawelska - Łęczycka - Błogosławionego Ładysława z Gielniowa - Krzywickiego - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - Piękna

Nie dawno pokazałem kładkę nad ulicą Wawelską, stanowiącą część Trasy Łazienkowskiej. Na wykonanie odbiorów przez odpowiednie instytucje czekała blisko pół roku i końca tej procedury nie było widać. Kiedy o zamkniętej kładce zrobiła się głośno w prasie, nagle sprawa przyśpieszyła i... można już przejechać górą.

Stadion Skry © oelka

Po lewej na dole widać podjazd na kładkę a powyżej pomiędzy drzewami fragment trybuny stadionu "Skry" i charakterystyczną wieżę górującą nad stadionem. O zrujnowanych basenach tego klubu pisałem niedawno. To tym razem kilka słów o stadionie. Stadion w tym miejscu istniał już przed wojną, lecz był on własnością innego klubu - "Warszawianki". Po wojnie teren przejęła Skra, która przywędrowała w to miejsce z Woli. Stadion w obecnym kształcie powstał w latach 1948-53 według projektu M. Kokozowa i J. Wasilewskiego. Początkowo posiadał bieżnię pokrytą żużlem. W 1969 roku na bieżni położono pierwszy raz w Polsce nawierzchnię tartanową, pozwalającą na urządzanie poważnych imprez lekkoatletycznych. Stadion jednak posiada wadę, która może unieważnić rekordowe wyniki osiągnięte na nim. Nie jest to obiekt zamknięty. Trybuny mają kształt podkowy otwartej na południe, co zmienia cyrkulację powietrza na stadionie. Obecnie, aby mógł pełnić funkcję stadionu lekkoatletycznego należałoby zbudować południowy łuk trybuny, oraz wyremontować mocno zaniedbany stadion. Od 1966 roku do 2005 w budynku trybun mieściło się Muzeum Sportu, które przeprowadziło się na Wawelską z Rozbrat. A w 2005 roku ponownie do siedziby PKOL przy Wybrzeżu Gdyńskim 4.

Jeszcze może widok na zachód, z góry na Wawelską z kładki:

Wawelska w stronę Pomnika Lotnika © oelka

Na środku zdjęcia można próbować dojrzeć Pomnik Lotnika. Pomnik z rzeźbą autorstwa Edwarda Wittiga został odsłonięty 11.11.1932 roku na środku Placu Unii Lubelskiej. Zniszczony przez Niemców został ponownie odsłonięty w 1967 roku w obecnym miejscu na skrzyżowaniu Wawelskiej, Raszyńskiej oraz Żwirki i Wigury.
Po lewej stronie pomiędzy drzewami widać budynek Dyrekcji Lasów Państwowych przy Wawelskiej 52/54, zbudowany według projektu Stefana Tomorowicza, przy współpracy Jana Zabłockiego w latach 1934-37. Obecnie urzęduje tam Ministerstwo Środowiska.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa orzyl
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]