Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 17514 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 11.52km
  • Czas 00:36
  • VAVG 19.20km/h
  • VMAX 33.50km/h
  • Temperatura 25.0°C
  • Podjazdy 7m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (368)

Czwartek, 28 czerwca 2012 · dodano: 04.07.2012 | Komentarze 0

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Waryńskiego - Nowowiejska - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Pawińskiego - Dickensa - Białobrzeska - Barska - pl. Narutowicza - Filtrowa - Krzywickiego - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - Piękna

Plac Narutowicza i popiersie patrona placu. Pomnik stoi pomiędzy wylotami ulic Uniwersyteckiej i Filtrowej. Miejsce, koło którego przejeżdżam bardzo często.

Pomnik Narutowicza © oelka

O samym placu Narutowicza pisałem 30 kwietnia, spoglądając wówczas dokładnie w przeciwną stronę, na kościół. A tym razem pomnik patrona tego placu.
Narutowicz jest kolejnym znanym Polakiem, którego korzenie sięgają poza wschodnią granicę obecnej Polski. Narutowicz pochodził bowiem ze Żmudzi. Był dobrze wykształconym człowiekiem. Studiował w Petersburgu i w Zurychu. Pracował przy budowie ważnych inwestycji, wielu hydroelektrowni, szczególnie w Szwajcarii. Wykładał na politechnice w Zurychu, pracując jako profesor w katedrze budownictwa wodnego. W 1919 roku powrócił do Polski i włączył w odbudowę Polski. Pełnił funkcję ministra robót publicznych w kilku kolejnych rządach w latach 1920 - 1922. Krótko był ministrem spraw zagranicznych. Jesienią 1922 roku zgodził się kandydować na prezydenta Polski jako kandydat PSL "Wyzwolenie". W ostatniej turze wyborów jako kontrkandydata miał przedstawiciela endecji Maurycego Zamoyskiego. Wybory wygrał Narutowicz w głównej mierze dzięki postawie PSL "Piast". Spodziewano się, że zbliżony do endecji "Piast" poprze kandydata prawicy, jednak wielki właściciel ziemski nie miał szans na poparcie partii dążącej do reformy rolnej.
Zaskoczona zwycięstwem Narutowicza prawica rozpoczęła przeciw elektowi wrogą kampanię oskarżając go o członkostwo w masonerii, czy ateizm. Kilka dni po zaprzysiężeniu, które odbyło się 11 grudnia 1922 roku, Narutowicz udał się na otwarcie wystawy w Zachęcie. Tam został zastrzelony przez zwolennika endecji, malarza Eligiusza Niewiadomskiego. Zginął 16 grudnia 1922 roku.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa ciepr
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]