Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 28.90km
  • Czas 01:40
  • VAVG 17.34km/h
  • VMAX 33.20km/h
  • Temperatura 10.0°C
  • Podjazdy 33m
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Między domem i pracą (410)

Wtorek, 23 października 2012 · dodano: 16.11.2012 | Komentarze 5

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Waryńskiego - Nowowiejska - Polna - Waryńskiego - Pole Mokotowskie - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Żwirki i Wigury - Trojdena -- Trojdena - Cmentarz Żołnierzy Radzieckich - Kulskiego - Wołoska - Wiktorska - Kraushara - Dąbrowskiego - Łowicka - Różyckiego - Łyżwiarska - Madalińskiego - Lewicka - Różana - Kazimierzowska - Wiktorska - Drużynowa - Racławicka - Bałuckiego - Olkuska - Puławska - Bukowińska - Czerniowiecka - Cieszyńska - Bukowińska - al. Wilanowska - Wernyhory - Niedźwiedzia - Wróbla - Dominikańska - Nowoursynowska - Fosa - Dolina Służewiecka - al. Wilanowska - Sobieskiego - Belwederska - al. Ujazdowskie - al. Szucha - al. Armii Ludowej - Marszałkowska - Sempołowskiej - al Wyzwolenia - pl. Zbawiciela - Nowowiejska - pl. Politechniki - Lwowska - Piękna

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa (WSM) jest kojarzona głównie z Żoliborzem, który faktycznie jest jej matecznikiem. Jednak osiedla WSM powstawały również w innych miejscach w Warszawie. Już przed wojną WSM zbudował niewielkie osiedle na Rakowcu według projektu małżeństwa Syrkusów - czołowych polskich modernistów. Pokazane u mnie w czerwcu.
Jednym z nich jest też osiedle Mokotów zlokalizowane pomiędzy ulicami al. Niepodległości, Racławicką, Wołoską i Madalińskiego.
Osiedle powstało w latach 1948-50, według projektu Zasława Malickiego, Stefana Tworkowskiego i S. Soroki. Jest to więc jeszcze okres przed erą socrealizmu. W związku z czym osiedle WSM Mokotów stylowo nawiązuje do przedwojennego modernizmu. Chociaż podobieństw do osiedla WSM Mokotów można się również dopatrzeć w późniejszych blokach stojących na różnych osiedlach z lat 60., gdy już wycofano się całkowicie z socrealizmu. Wspomniałem wcześniej o Rakowcu. To może jeszcze dodam, że związany z WSM Zasław Malicki blisko dwadzieścia lat później zaprojektował kolejną cześć osiedla na Rakowcu. A tymczasem popatrzmy na Mokotów.

Osiedle WSM Mokotów (1) © oelka

Blok przy Dąbrowskiego 82B jest przykładem budynków "klatkowych" (gdzie wejście do mieszkań jest z klatki schodowej) posiada też charakterystyczny dla nich gzyms.
Z kolei bliżej Madalińskiego można napotkać bloki mogące się kojarzyć z budującym się w tym czasie Muranowem (o czym było w sierpniu) czyli galeriowce. Tu do mieszkania wchodzi się z balkonu pełniącego rolę korytarza.
Dwa takie bloki można zobaczyć przy początkowym odcinku Kieleckiej. Widok od strony galerii:

Osiedle WSM Mokotów (2) © oelka

I widok od frontu:

Osiedle WSM Mokotów (3) © oelka

Niestety niektóre z bloków zginęły już pod styropianem, tracąc przy okazji swoje charakterystyczne gzymsy.
Między blokami w pobliżu Wiktorskiej można znaleźć też przedwojenny rodzynek zaadresowany do Wołoskiej 110.

Przedwojennny rodzynek przy Wołoskiej © oelka

Dom jest schowany pomiędzy blokami osiedla WSM i nie można go zobaczyć z Wołoskiej.
Kwestia adresów na tym osiedlu to bardzo ciekawy temat. Osiedle mimo dość sporej ilości bloków posiada tylko kilka numerów. Na przykład pokazywany już adres Dąbrowskiego 82 posiada budynki oznaczone literami od A do G. Blok Dąbrowskiego 82E stoi już bardzo blisko Madalińskiego, a budynek o numerze 82G przy Dąbrowskiego tuż obok 82A...
Połapać się w tym potrafią tylko mieszkańcy i listonosze z dużym stażem. Jednak taka sytuacja trwa od ponad 60 lat i gdy pojawił się pomysł zmiany skomplikowanej numeracji bloków został bardzo ostro oprotestowany przez mieszkańców.

Komentarze
Gość | 13:28 czwartek, 1 sierpnia 2013 | linkuj Przy opisie budynku "Przedwojenny rodzynek przy Wołoskiej" wkradł się mały błąd. Budynek ten ma adres Wiktorska 110 a nie Wołoska 110. Mieszkałem w nim przez prawie 30 lat :). Jest to ciekawa sprawa bo budynek został wybudowany przed wojną i był zaadresowany do ulicy Narciarskiej. Tak też pozostało chyba do lat 60 kiedy to już był otoczony blokami WSM Dąbrowskiego. I był to już jedyny budynek przypisany do ulicy Narciarskiej której właściwie już nie było. Więc były problemy ze znalezieniem go, bo ulicy Narciarskiej nie było a adres istniał.
Gość | 06:27 wtorek, 20 listopada 2012 | linkuj Na wylocie WSM-u, przy skrzyżowaniu Wołoskiej z Dąbrowskiego stoją jeszcze dwa przedwojenne rodzynki. Co ciekawe, między tymi dwoma kamienicami, a kamienicą w podwórku miała biec kiedyś ulica. Jest to tajemnicza sprawa, bo widnieje tylko na co poniektórych planach Warszawy, jako ulica Narciarska (między dzisiejszą ul. Dąbrowskiego i ul. Wiktorską). Zresztą okoliczne ulice miały ciekawe nazwy: Łyżwiarska, Wrotkowa, Kolarska (ta to chyba przed wojną), Gimnastyczna, Oszczepników..itd. Może w planach było założenie promocji sportu ;)
benasek
| 16:08 sobota, 17 listopada 2012 | linkuj Szkoda, że na BS nie ma w pozostałych polskich miastach podobnych Tobie entuzjastów architektury i historii.
Fajnie się to czyta...
wzap
| 23:44 piątek, 16 listopada 2012 | linkuj Wpierw przyszła mi myśl, że budynek na fot.1 to przedwojenna kamienica po spaleniu i przeróbce. Na Gagarina po lewej stronie idąc w kierunku Czerniakowskiej zupełnie podobne klimaty. Jest tam nawet kamienica z czasów carskich a przy niej albo przedwojenna po liftingu, albo 45-50. Reszta lewej strony to w większości standardowa azja.
mors
| 23:40 piątek, 16 listopada 2012 | linkuj Nie domyśliłbym się, że to przedwojenny budynek.

W mojej wsi też jest ciekawy układ numeracji, 101 domów przy głównej drodze ma kolejność prostą i intuicyjną, pozostałe 46 przy odnogach, zaułkach, przysiółkach, enklawach, sięgaczach itp. ma logikę kwantową. ;) (nie do ogarnięcia).
Kiedyś może zrobię jakiś schemat.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa okojn
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]