Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 43.36km
  • Teren 1.43km
  • Czas 02:24
  • VAVG 18.07km/h
  • VMAX 33.70km/h
  • Temperatura 7.5°C
  • Podjazdy 33m
  • Sprzęt Trek 800 Sport
  • Aktywność Jazda na rowerze

Napoleońska kolumna w Szopach

Niedziela, 22 grudnia 2013 · dodano: 22.01.2014 | Komentarze 9

Marszałkowska - Waryńskiego - Nowowiejska - al. Wyzwolenia - Sempołowskiej - al. Armii Ludowej - Al. Ujazdowskie - Belwederska - Sobieskiego - Beethovena - Witosa - Becka - Most Siekierkowski - Wał Miedzeszyński - Skalnicowa - Trakt Lubelski - Panny Wodnej - Trakt Lubelski - Skalnicowa - Cyklamenów - Heliotropów -- Heliotropów - Cyklamenów - Wał Miedzeszyński - Most Siekierkowski - Becka - Witosa - Idzikowskiego - Sobieskiego - Sikorskiego - al. Wilanowska - al. KEN - Domaniewska - Wielicka - Krasickiego - Kazimierzowska - Narbutta - Wiśniowa - Batorego - al. Niepodległości - Pole Mokotowskie - Batorego - Waryńskiego - Skolimowska - Chocimska - Klonowa - Al. Ujazdowskie - al. Armii Ludowej - Sempołowskiej - al. Wyzwolenia - Nowowiejska - Lwowska - Piękna


Zagadka z rodzaju wytęż wzrok i znajdź orła na poniższym zdjęciu:

Gdzie jest orzeł?
Gdzie jest orzeł? © oelka

Nagrodą dla tych którzy szybko zauważyli pozostanie satysfakcja, że są spostrzegawczy.
Z tą kolumną jest problem. Niby jest znana, ale brak jest o niej dokładniejszych dokładnych danych. Jej istnienie wiązane jest z faktem powrotu Napoleona i jego wojsk z pod Moskwy. Wiązana jest też z Powstaniem Styczniowym, chociaż w okolicy żadnych bitew w latach 1863-64 nie było. Bitwa była, ale 6 września 1831 roku gdy Rosjanie atakowali Królikarnię, a więc na północ od kolumny. Jednak można też doszukać się, że stała w tym miejscu wcześniej bo na przełomie wieków XVIII i XIX. Imitacja orła napoleońskiego miała się pojawić dopiero w latach 60. XX lub 70. XX wieku. Ale można też odnaleźć informacje, że kolumna pochodzi z XIX wieku i jest pomnikiem zarazy jaka miała być przyczyną śmierci części mieszkańców Szop i Potoków. Na szczycie kolumny znajdował się krzyż, a pochowani tu mieszkańcy zostali ekshumowani w 1911 roku i znaleźli swoje miejsce na cmentarzu.
Lech Chmielewski w Przewodniku Warszawskim pisze, że jest to słup milowy z epoki Królestwa Polskiego czy też wcześniejszego Księstwa Warszawskiego, czyli czasów napoleońskich.
Pamiętam tę kolumnę z lat 80. gdy dotarłem tu przez pusty plac ulicą Bukowińską będącą chyba na tym odcinku polną drogą. Najbliższe bloki z osiedla Skocznia stały nieco na północ, a kolumna znajdowała się na środku pustego pola ciągnącego się od Dworca Południowego, o którym pisałem 11 września 2012 roku. po brzeg skarpy. Wydaje się mi, że wówczas orzeł patrzył się na północ, podczas gdy obecnie spogląda na zachód. Niestety nie były to te jeszcze czasy gdy zacząłem chodzić z aparatem fotograficznym po Warszawie. A później jakoś omijałem to miejsce.
W 1998 roku gdy rozpoczynała się zabudowa tego terenu kolumna została poddana rekonstrukcji i znalazła się kilka czy kilkanaście metrów od swojej pierwotnej lokalizacji. Obok jednego z pierwszych nowo wznoszonych budynków.
Jest jeszcze jedno pytanie. Przy jakiej ulicy obecnie stoi kolumna?
Ukończone właśnie przedłużenie alei KEN na Mokotowie bywa nazywane w różny sposób: Bukowińska, Nowobukowińska, Rolna, aleja Komisji Edukacji Narodowej.
Odpowiedź daje nam post z grupy pl.regionalne.warszawa. Gdy przymierzano się do budowy Ursynowa, 15 maja 1973 roku Rada Narodowa m. st. Warszawy podjęła uchwałę nr. 105, a w niej paragraf 1, punkt 27 nadający nazwę alei Komisji Edukacji Narodowej ulicy zaplanowanej od od Lasu Kabackiego do Puławskiej.
Jedyny problem jest z jej pełnym wprowadzeniem w życie...
Tymczasem powróćmy do Bukowińskiej i jej odcinka, który przynajmniej w teorii został wchłonięty przez al. KEN.
Nieistniejący dom przy Bukowińskiej 20 prezentowałem tu 20 maja 2011 roku. Obecnie w tym miejscu znajduje się jezdnia nowej ulicy.


Po drugiej stronie obecnie już alei KEN, a dawniej Bukowińskiej zachowała się jeszcze grupa budynków mogąca pamiętać czasy Szop Niemieckich w tym rejonie. Na początek częściowo drewniany dom pod adresem Bukowińska 27.


I kolejny murowany, za to opuszczony pod numerem 29. 


W pobliżu są jeszcze dwa opuszczone i mocno zrujnowane budynki przy Bukowińskiej 35 i 37A. Zapewne kwestią czasu jest, kiedy jakiś inwestor postawi w ich miejscu kolejną mieszkalną szafę. W stylu porównywalnym z tymi, jakie stoją po drugiej stronie ukończonej właśnie alei Komisji Edukacji Narodowej.





Komentarze
kwiatuszek | 13:45 czwartek, 6 marca 2014 | linkuj I jeszcze o kolumnie :)

http://www.muzhp.pl/wydarzenia/konferencje/78/konfederacja-barska---jej-konteksty-i-tradycje
kwiatuszek | 06:55 wtorek, 4 marca 2014 | linkuj "Choć jak na tego typu rzeczy to rejon na pierwszy rzut oka dość abstrakcyjny."

Prawda? Za to pod względem niszczejącej zabudowy przypomina mi trochę ul. Bukowińską, kt. również miała poniekąd coś nie coś współnego z osadnikami niemieckimi :-)
W "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" znajduje się dosyć obszerny opis wyposażenia dóbr milanowskich w kt. również jest mowa o ozdobnych słupach, ale to chyba nie o te chodzi.
oelka
| 13:32 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj Będę się musiał wybrać na Kopijników.
Choć jak na tego typu rzeczy to rejon na pierwszy rzut oka dość abstrakcyjny. Chyba, że orły mają jakiś związek z osadnikami z terenu Niemiec.
kwiatuszek | 07:56 czwartek, 27 lutego 2014 | linkuj A propo: widziałam wczoraj w okolicy ul. Kopijnijków trzy słupy z orlem:) Stały sobie na prywatnej i mocno zaniedbanej posesji. Może mają jakiś związek z prezentowanym na zdjęciu powyżej.
oelka
| 20:22 środa, 29 stycznia 2014 | linkuj Albo ktoś z Branickich :-)
Ja się poważnie w pewnej chwili zastanawiałem, czy kolumna przy Bukowińskiej czyli al. KEN nie ma czasem czegoś wspólnego z dobrami wilanowskimi.
kwiatuszek | 06:17 środa, 29 stycznia 2014 | linkuj Może któryś z Radziwiłłów by coś wiedział.
oelka
| 01:51 wtorek, 28 stycznia 2014 | linkuj kwiatuszek - Jakimś uzupełnieniem tematu może być moje z zdjęcie z Nieborowa z tamtejsza kolumna z orłem stojącą w parku nieopodal pałacu. Figura orła jest nawet w jakimś stopniu podobna i zapewne przynajmniej XIX wieczna.

benasek - nie sposób sprawdzić ile osób jeszcze raz spojrzy na zdjęcie, ale to ciekawy pomysł dla psychologów na badanie ludzkiej ciekawości i... może jeszcze chciwości :-)
benasek
| 21:14 środa, 22 stycznia 2014 | linkuj Pod tym autem leży jednogroszówka orłem do góry... (Jaśniejszy punkcik w drugiej lewej przestrzeni między metalowymi prętami płota niedaleko krawężnika)
Szczerze mówiąc, to widzę pierwszy raz tą kolumnę (z orłem na górze) i zastanawiam się, ile osób spojrzy jeszcze raz na to zdjęcie i sprawdzi, czy faktycznie coś między tymi prętami leży...
kwiatuszek | 06:51 środa, 22 stycznia 2014 | linkuj Orła zauważyłam, czyli jeszcze nie jest u mnie najgorzej ze wzrokiem ;) Myślę, że ten pomnik z orłem mógł powstać w czasach napoleońskich i został przerobiony z jakiegoś słupa milowego, (gdyby wczesniej stał tu krzyż to raczej by przetrwał) i że mogło być to szczególne miejsce dla późniejszych zrywów narodowych. Zastanawia mnie też czy ten orzeł mógł się uchować w zaborze rosyjskim- może przywrócono go dopiero w 1918r ? Też pamiętam tę okolicę jako o rozległe tereny zielone o charakterze pół-miejskim, gdzie przyjemnie było się oderwać od zgiełku miasta.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa zegar
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]