Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi oelka z miasteczka Warszawa Śródmieście. Mam przejechane 23730.98 kilometrów w tym 681.59 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.78 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 17514 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy oelka.bikestats.pl
  • DST 35.68km
  • Czas 01:57
  • VAVG 18.30km/h
  • Temperatura 11.0°C
  • Sprzęt ??? [Singel]
  • Aktywność Jazda na rowerze

Gimnazjum Praskie przy Brukowej

Sobota, 21 marca 2015 · dodano: 12.04.2018 | Komentarze 0

Marszałkowska - pl. Konstytucji - Waryńskiego - Nowowiejska - Krzywickiego - Filtrowa - pl.Narutowicza - Słupecka - Sękocińska - Szczęśliwicka - Kopińska - Aleje Jerozolimskie - al. Prymasa Tysiąclecia - Górczewska - Żytnia - Nowolipie - al. Jana Pawła II - Dzielna - Karmelicka - Dzika - Słomińskiego - Bonifraterska - Międzyparkowa - Słomińskiego - Most Gdański - Starzyńskiego - Darwina - Namysłowska - Starzyńskiego - 11 Listopada - Odrowąża - Cm. Bródzieński - Odrowąża - 11 Listopada - Starzyńskiego - Namysłowska - Szymanowskiego - Dąbrowszczaków - Brechta - Jagiellońska - al. Solidarności - Wybrzeże Szczecińskie - Blaszana - Panieńska - Jasieńskiego - Sierakowskiego - Okrzei - Wrzesińska - Kępna - Jagiellońska - Zamoyskiego - Sokola - Most Świętokrzyski - Wybrzeże Kościuszkowskie - Jaracza - Solec - al. 3 Maja - Kruczkowskiego - al. Bobkowskiego - Hoene-Wrońskiego - Hopfera - Agrykola - Al. Ujazdowskie - Sempołowskiej - al. Wyzwolenia - Nowowiejska - Waryńskiego - pl. Konstytucji - Marszałkowska

Praga od czasu do czasu pojawia się na blogu wraz z wizytami na prawym brzegu Wisły. Były już opisywane kościoły: 8 lipca 2014 roku pojawił się opis historii Domku Loretańskiego przy Ratuszowej, który z czasem stał się samodzielną świątynią służącą mieszkańcom Pragi. Kolejną świątynią jest kościół a obecnie katedra, której patronem jest św. Florian. Pisałem o niej 30 listopada 2014 roku. Swój opis ma także pobliska świątynia prawosławna - 18 kwietnia 2014 roku, pojawił się opis cerkwi prawosławnej Marii Magdaleny. Swojego opisu doczekała się też ulica Wileńska - 2 maja 2104 roku. Były kościoły, jedna z ważniejszych ulic, to teraz pora na szkołę. Chyba mało kto skojarzy ten zaniedbany budynek z poniższego zdjęcia z jednym z bardziej znanych warszawskich liceów.

Początki Władysława IV
Początki Władysława IV © oelka
Kamienica mieszcząca się na narożniku Okrzei i Sierakowskiego powstała w latach 1860-63. W tym czasie ulica Okrzei funkcjonowała jako Brukowa. Autorem projektu był Józef Orłowski. Z tym architektem spotkaliśmy się na Woli. 17 lutego 2014 roku pisałem o kościele św. Stanisława na Woli, a z kolei 7 kwietnia 2014 roku o pałacu Biernackich przy Wolskiej 27/29, gdzie znajduje się dom zakonny Karmelitanek Bosych. Wszystkie te budowle łączy ich projektant, którym był właśnie Józef Orłowski.
Kamienica na Pradze powstała na zamówienie Karola Juliusza Mintera. Ten pan pojawił się w we wpisie na temat placu Napoleona, czyli placu Powstańców Warszawy z 15 grudnia 2014. Przy tym placu po jego wschodniej stronie mieściła się fabryka wyrobów metalowych Karola Mintera. Kamienica zbudowana została z dobrym wyczuciem sytuacji. Na rok przed ukończeniem Mostu Kierbedzia, oraz w czasie gdy na Pragę dotarła linia kolejowa z Petersburga - w 1862 roku.
W 1885 roku kamienicę wydzierżawiono na siedzibę powołanej wówczas szkoły rządowej - Gimnazjum Praskiego. Szkoła rządowa prowadziła zajęcia w języku rosyjskim. Jedynie religii i nadobowiązkowego języka polskiego uczyli Polacy. Mimo silnej rusyfikacji w 1898 roku grupa uczniów wzięła udział w odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu.
W latach 1891-97 do szkoły uczęszczał Henryk Goldszmid znany pod pseudonimem Janusza Korczaka. Na blogu wspomniany został dwa razy: podczas opisu Domu Sierot przy Krochmalnej (Jaktorowskiej) - 15 września 2014 roku oraz szpitala Bersohnów i Baumanów przy Śliskiej i Siennej - 26 września 2014 roku. Szkoła funkcjonowała w tym miejscu do roku 1907. Wówczas przeniosła się do nowego gmachu przy narożniku Jagiellońskiej i Zygmuntowskiej czyli al. Solidarności, gdzie funkcjonowała do 1915 roku. Wraz z ucieczką Rosjan z Warszawy ewakuowano pracowników szkoły, jej dokumentację i wyposażenie. Tak się skończyła historia carskiej szkoły. Na jej miejscu utworzono Polskie Gimnazjum Filologiczne imienia Władysława IV, ale to już inna opowieść w przyszłości.
Kamienica Mintera natomiast w 1910 roku została sprzedana Warszawskiemu Towarzystwu Fabryk Wyrobów Metalowych i Emaliowanych „Wulkan”. Prawa do części budynku w 1924 roku nabyło miasto Warszawa, a do całości w 1942.
Kamienica przetrwała wojnę, bez większych zniszczeń i uszkodzeń. Jest wpisana do rejestru zabytków. Ma zostać wyremontowana. Miejmy nadzieję, że inwestor potrafił będzie uszanować zabytek, który stać się ma hotelem.

A w ramach ogłoszeń zaproszenie na... pieszy spacer, ale za to śladem kolei.
Ogłoszenie o tym spacerze "straszy" w gablotach wzdłuż linii EKD to i tu też może się pojawić.
Spacer odbędzie się w najbliższą sobotę 14.04.2018 o 11.00. Miejscem spotkania będą kasy PKP we Włochach przy Chrobrego 2, a szukać będziemy śladów linii EKD we Włochach. Spacer potrwa koło dwóch godzin będzie więc jeszcze czas aby tego dnia nie zapomnieć o rowerze. Zapraszam!Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa zegar
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]